Szkolenia z dostępności cyfrowej
Wprowadzenie do dostępności cyfrowej
Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych z zakresu dostępności cyfrowej, włączenia cyfrowego i społecznego, to kluczowy element. Dostępność cyfrowa to nie tylko poprawna semantyka strony internetowej. Opublikowane elementy w serwisie obejmują dokumenty cyfrowe, multimedia oraz cały wachlarz elementów interaktywnych.
Wprowadzenie do standardu WCAG
W ramach szkolenia uczestnicy zapoznają się z zasadami, wytycznymi i kryteriami sukcesu Web Content Accessibility Guidelines (WCAG). Ponadto ważnym elementem szkolenia są techniki objaśniające.
Przejdź do programu szkolenia >
Dobre praktyki w dostępności cyfrowej
Znajomość potrzeb grup korzystających z zasobów cyfrowych jest nieodzownym elementem codziennego życia w XXI wieku. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się przyczynami i zagrożeniami wykluczenia cyfrowego.
Przejdź do programu szkolenia >
Zasady badania poziomu dostępności cyfrowej stron internetowych
Każdy użytkownik ma prawo do swobodnego dostępu do informacji cyfrowej bez względu na rasę, wiek czy stan zdrowia. Dlatego na każdym etapie przygotowania i aktualizowania zawartości serwisów warto korzystać z narzędzi do badania poziomu dostępności stron internetowych.
Przejdź do programu szkolenia >
Tworzenie tekstu alternatywnego
Tekst alternatywny to nie tylko dodawanie opisu do elementów graficznych takich jak zdjęcia. To również odpowiednie przygotowanie piktogramów, ikonek, logotypów i wielu innych elementów na stronach internetowych. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się z zasadami dodawania atrybutu alt.
Przejdź do programu szkolenia >
Tworzenie dostępnych dokumentów cyfrowych
Dokumenty cyfrowe stanowią nieodłączną część życia zawodowego każdego pracownika. Znajomość poprawnej obsługi pakietu biurowego wpływa na podniesienie poziomu dostępności dokumentów elektronicznych.
Dostępne dokumenty w formacie Word
W ramach szkolenia uczestnicy zapoznają się z technikami tworzenia dokumentów w formacie Word (MsOffice), które niejednokrotnie są dokumentem źródłowym dla tworzonego dokumentu w formacie PDF. Szkolenie przygotowuje do poprawnego tworzenia zawartości dokumentów pakietu MsOffice.
Przejdź do programu szkolenia >
Dostępne prezentacje w formacie Power Point
Przygotowanie dostępnej prezentacji Power Point stanowi ważny element w przekazywaniu informacji w trakcie konferencji, wykładów, webinarów oraz szkoleń. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami typografii, wykorzystania kolorów i ilustracji.
Przejdź do programu szkolenia >
Wprowadzenie do dostępnych dokumentów w formacie PDF
W trakcie szkolenia uczestnicy nabywają wiedzę w jaki sposób sprawdzić dostępność dokumentów w formacie PDF korzystając z popularnych narzędzi. Tematyka szkolenie obejmuje podstawy obsługi programu Adobe Acrobat Pro.
Przejdź do programu szkolenia >
Analiza dokumentów w formacie PDF z wykorzystaniem popularnych narzędzi
Tworzenie dostępnego dokumentu w formacie PDF wymaga aby sprawdzać dostępność zawartości dokumentu na każdym etapie. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się z technikami i strategiami naprawy dokumentu PDF.
Przejdź do programu szkolenia >
Dostępne multimedia
Tworzenie dostępnych elementów multimedialnych to podstawa dostępności cyfrowej dla wielu użytkowników. Przygotowanie poprawnej alternatywy w postaci transkrypcji, audiodeskrypcji oraz dodanie napisów rozszerzonych to fundament włączenia społecznego.
Tworzenie napisów rozszerzonych
W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się z różnymi typami napisów m.in. z napisami dialogowymi, napisami otwartymi oraz zamkniętymi. Ponadto w trakcie ćwiczeń praktycznych każdy nabędzie wiedzę na temat technik i strategii przygotowania napisów rozszerzonych.
Przejdź do programu szkolenia >
Wprowadzenie do audiodeskrypcji
Zapewnienie dostępności elementów multimedialnych stanowi wyzwanie dla wielu podmiotów publicznych. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z zasadami tworzenia audiodeskrypcji zwracając uwagę na różnice w zależności od produktu, dla którego opis jest tworzony.
Przejdź do programu szkolenia >
Dostępność a elementy interaktywne
Elementy multimedialne to nie tylko filmy. To przede wszystkim podkasty oraz wszelkie interaktywne slajdery, infografiki lub diagramy. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się ze sposobami przygotowania alternatywy w postaci transkrypcji i deskrypcji.
Przejdź do programu szkolenia >
Dostępne portale społecznościowe
Przesyłanie informacji poprzez portale społecznościowe jest coraz bardziej popularne i wygodne. Szkolenie pozwoli uczestnikom na zapoznanie się z poprawnym sposobem dodawania tekstu alternatywnego do elementów graficznych oraz dodawania tak zwanych hasztagów.
Przejdź do programu szkolenia >
Użyteczność i dostępność
Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych z zakresu dostępności cyfrowej, włączenia cyfrowego i społecznego, to kluczowy element.
Użyteczność i dostępność stron internetowych
W ramach szkolenia uczestnicy zapoznają się z zasadami, wytycznymi i kryteriami sukcesu Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) w wersji 2.1, 3.0 oraz z zasadami użyteczności.
Przejdź do programu szkolenia >
Wprowadzenie do projektowania aplikacji mobilnych
Dostosowanie poszczególnych elementów w aplikacjach mobilnych zogdnie z zasadami dostępności ma ogromny wpływ na rosnącą liczbę użytkowników. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się technikami i strategiami przygotowania aplikacji mobilnych z wykorzystaniem popularnych aplikacji i programów do projektowania i badania poziomu dostępności.
Przejdź do programu szkolenia >
Zapraszam do współpracy

Od ponad 20 lat prowadzę zajęcia dydaktyczne na uczelniach wyższych z zakresu tłumaczenia a od 2010 roku szkolenia z wykorzystaniem narzędzi wspomagających tłumaczenie Computer Assisted Translation (CAT tools).
W 2010 uzyskałam certyfikat Train the Trainer firmy memoQ a w 2016 otrzymałam certyfkat Professional Certificate in Web Accessibility (PCWA) nadany przez University of South Australia i Media Access.
W 2021 roku ukończyłam szkolenie certyfikujące Trener umiejętności społecznych TUS SST uzyskując certyfikat i uprawnienia Trenera umiejętności społecznych zgodnie z metodologią TUS SST social skills training.